Koçluk ve Mentorlukla Kariyer ve Yaşamlarını Dönüştüren Yöneticilerin, Takımların ve Kurumların Koç Hakkındaki Görüşleri

Doğaç Şenol

Tradesoft Business Services Grup Müdürü

Aylin şimdiye kadar yüzleştiğim en yumuşak ve nazik aynaydı. Yaptığı yansıtmalarla kendimi farklı açılardan görmeme ve olmak istediğim kişiye doğru bir yol inşa etmeme çok destek oldu.

Yaklaşık altı ay süren liderlik koçluğu görüşmeleri boyunca, sürekli bendeki en iyiyi ortaya çıkararak daha iyi yollar bulmama destek oldu. Entelektüel ve duygusal olarak bana meydan okurken her zaman yanımda olduğunu hissettim. Aylin’i bir liderlik koçu ve mentor olarak kesinlikle öneriyorum.

Ozan Özsavaşçı

Doğu ve Merkez Avrupa, Afrika Genel Müdür Yardımcısı, Herbalife

Aylin’i üç yılı aşkın bir zamandır tanıdığım ve takım için bazı koçluk projelerinde işbirliği yaptığımız için memnunum. Aylin, kendini tamamen işine adamış bir koç ve mükemmel bir dinleyicidir. Kişilerin ihtiyaçlarını belirler ve onlara çok yapıcı bir biçimde  meydan okur. Sağladığı mükemmel değerlendirmelerle öğrenen kişi gelişim alanının farkına varır ve buna yönelik potansiyelini ortaya koyar. Aylin’i liderlik ve takım koçu olarak kişisel gelişimi konusunda ciddi olan tüm profesyonellere ve yetkinlik setini arttırmak isteyen tüm organizasyonlara kesinlikle öneririm. Takımımı desteklemeye ihtiyacım olduğunda her zaman Aylin’in geribildirimine güveneceğimi biliyorum.

Dr.Berna Özşar Kumcu

Müdür Yardımcısı, Sigortacılık Eğitim Merkezi

Aylin’le koçluk eğitimine katıldığım Adler Central Europe programında asistanlık yaptığı sırada tanıştım. Aylin güçlü koçluk varlığı, derin dinleme yeteneği, özenli ve bağ kuran koçluk stiliyle çok iyi bir koç. Koçluğu danışana yeni bir perspektif sunuyor ve yaratıcı seçenekler için ilham veriyor. Onunla çalışmak büyük bir zevk.

İdil Gülbalkan

Müşteri Hizmetleri Müdürü, BASF – The Chemical Company

Başlangıçta bazı şüphelerim yok değildi koçluğa dair. Fakat çok hoş bir biçimde, şüpheyle başlayan bu süreç, bana hayatımın en keyifli ve en faydalı dönemini yaşattı. İlk zamanlar yoğun tempomun içinde nasıl olup da zaman ayıracağımı düşündüğüm görüşmeleri giderek daha büyük bir hevesle bekler oldum. Yaptığım bu görüşmelerle gözlemleme ve geliştirici geribildirim verme farkındalığımın güçlenmesi, işimi insan yönetimi konusunda daha verimli kıldı. Asıl olan tabi ki bu farkındalığı canlı tutmaktı. Koçluk sürecinin en büyük faydası farkındalığın sürekliliğini sağlamak. Bilmek ve yapabilmek farklı şeyler. İşte ben bu süreç boyunca asıl bunu öğrendim, bu devamlılığı sağlamayı. Bu süreçte yanımda olan Aylin’e çok teşekkür ederim.

Tekant Gündoğan

Müşteri Sorumlusu, Devoin SDS

Hayatımı daha iyiye dönüştürmeme destek olduğu için Aylin’e minnettarım. Çalışmamız sırasında, Aylin odaklı, yargısız, kararlı ve bazı zamanlarda potansiyelimi ortaya çıkarmak için kışkırtıcıydı. Hala koçluğunun pozitif etkilerini gözlemliyorum.

Aslı Bakırlı

İdari İşler Müdürü, Inditex TR

Yaklaşık 5 aya yakın süren koçluk sürecim benim aslında kendimi keşfetme sürecimdi diyebilirim. Bu sürece kadar farkında olduğumu sandığım ancak üstesinden gelebilmek için herhangi bir güç sarf etmediğim bazı alışkanlıklarım, davranışlarım, düşünce ve duygularım üzerinde çalışarak, kendime dışarıdan bakabilme imkanı buldum. Somut olarak gerek iş gerekse özel yaşantımda aksiyon süreçlerini kendim hazırlayıp fazla zaman kaybetmeden hayata geçirebilmeyi öğrendim. Bunu yapabildiğimi görmek benim hayat enerjimi, kendime olan güvenimi arttırdı. Bu sebeple çevremdeki herkese de bu süreci tavsiye ettim ve edeceğim. Koçumun, bu süreç sırasında ne kadar iyi bir dinleyici ve kendimi hedeflerime yönlendirmemde içimdeki yol göstericiyi ortaya çıkarma konusundaki eşsizliği beni daha da canlı ve bu süreç için hevesli tuttu. Her şey için çok teşekkür ederim.

Derya Tümen

İnsan Kaynakları Uzmanı, ERBA

Öncelikle belirtmek isterim ki, koçluğun ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyordum. Bana bir fayda sağlayıp sağlayamayacağından da emin değildim. Kafamdaki olumsuzluklar ve soru işaretleri ile başladığım koçluk görüşmelerim; yaşama karşı farklı ve güçlü bir bakış açısı kazanmamı sağladı. Yapmayı amaçladığım şeyin ne olduğunu belirlememde yardımcı oldu. Şu an bulunduğum nokta ile ulaşmak istediğim nokta arasındaki mesafeyi geleceğe yönelik planlamamda etkin rol oynadı. Değerlerim konusunda net olmamı ve davranışlarımı değerlerime göre düzenlememi sağladı. Yapmak istediğim ne olursa olsun kendime güvenmemi, büyük adımlar atmamı sağlayan Aylin Bozkurt’ a desteği için sonsuz teşekkür ederim.

Serhat T. Yazıcı

Mimar

İnsan, problemlerinin çözümleri kendinde saklı olan bir canlı. Koçluk size bunu keşfetme imkanı sağlıyor. Saatlerce, günlerce hatta yıllarca düşünseniz de, düşüncelerinizi ağzınızdan döküp kulağınızdan girmesini sağlamazsanız aklınıza gelen çözümler aslında hiç doğmuyorlar ve tabii ki hayata geçemiyorlar. İşte Aylin Bozkurt doğru soruları soran, kendi çözümlerimi ağzımdan dökmemi sağlayarak gerçekten işini çok iyi yaptı. Önce beni çevreleyen kabuğu keşfettim sonra onu yönetmeye başladım. Teşekkürler.